Post

Danka & Janka verzus hormonálna antikoncepcia

Dvadsaťdvaročné jednovaječné dvojčatá Danka a Janka vstúpili do môjho života vcelku nenápadne koncom mája 2013. Nápadne krásne a večne usmievavé tmavovlásky s mandľovými očami trápila jediná vec pod slnkom – boli obézne.

Ich hmotnosť sa pri výške 165cm nezadržateľne blížila k 90kg, a nech robili, čo robili, nedarilo sa im schudnúť. Skúšali všakovaké diéty, podchvíľou testovali rozličné pohybové aktivity, kupovali si potravinové doplnky, o ktorých sa dočítali, že spaľujú tuky. Zdalo sa však, že v ich prípade nič nefunguje.

Na prvej konzultácii sa mi podarilo zistiť medzi dievčatami jediný rozdiel - Danka kvôli veľmi nepravidelnej menštruácii od pätnástich rokov užívala hormonálnu antikoncepciu. Janka menštruovala síce bolestivo, ale vcelku pravidelne, HAK nikdy neužívala. Obe vedeli vcelku slušne variť a bolo zrejmé, že jedlo je v ich rodine veľmi dôležité – jedlo sa veľa, často a hlavne „sladko a mastno“. Pri zostavovaní prvých rozpisov jedál zdesene protestovali, keď videli, že by im na večeru mala stačiť napr. čerstvá zelenina a syr. Statočne však bojovali s hladom a úprimne sa priznávali k občasným prehreškom vo forme sladkostí.

Po mesiaci sme sa tešili z prvých úspechov – Janka schudla päť kíl, Danka dve. V lete začali dievčatá ráno na lačno s rýchlou chôdzou. Koncom augusta už dokázali aj čo to zabehnúť. Naučili sa jesť veľa zeleniny, nesladené mliečne výrobky a bežné ovsené vločky. Začiatkom septembra pokorila Janka hranicu 80kg, no Dankina hmotnosť sa v závislosti od aktuálnej fázy menštruačného cyklu neustále pohybovala medzi 85kg a 87kg. Danka bola zúfalá, Janka sa zdráhala tešiť zo svojho úspechu. Bol čas na individuálne konzultácie.

Stretnutia s Jankou sa niesli v optimistickom duchu – každý stratený kilogram ju motivoval. Napriek krátiacim sa dňom začala chodiť ráno na spinning, večer na taekwondo. Sama sa dožadovala „čo najprísnejších úprav jedálneho lístka“. Pod vianočným stromčekom sa tešila zo svojich 72kg.

Na stretnutiach s Dankou sme si veru neraz aj poplakali. Rozhodnutie vysadiť antikoncepciu sa u nej rodilo veľmi ťažko. Gynekológ ju varoval, že bez HAK vôbec nebude menštruovať a teda celkom určite neotehotnie prirodzenou cestou. Poukázal aj na to, že vzhľadom na polycystické vaječníky (PCOS), ktoré jej diagnostikovali pred dvoma rokmi bude mať veľký problém vôbec otehotnieť.

V tom čase otehotnela v USA moja klientka Ema, ktorá trpela rovnakým syndrómom (O Eme, ktorá otehotnela na Deň vďakyvzdania). Danka s ňou strávila hodinku na Skype a definitívne sa rozhodla – vysadila HAK a pustila sa do ešte intenzívnejšieho boja so svojou obezitou. Prvé dva mesiace boli kruté – menštruácia neprichádzala, Danka mala brucho boľavo nafúknuté, bolievala ju hlava, v noci nemohla spávať.

Paradoxne nemala v tom čase problém dodržiavať žiadnu diétu. Jej spomalený metabolizmus sme bičovali vysokým obsahom bielkovín, sacharidovými vlnami i prerušovaným hladovaním. A telo reagovalo – spočiatku síce váhavo, ale postupne sa chudnutie rozbehlo – na Hromnice vážila Danka už len 79kg. Prvá spontánna menštruácia prišla na Valentína. Bola krátka a veľmi bolestivá, no tešili sme sa z nej ako z vytúženého darčeka. Na ďalšiu sme čakali šesť týždňov, potom sa cyklus ustálil na 30 – 32 dní a tak je to dodnes.

Okolo Veľkej noci vážila Janka 65kg a Danka 75kg. Vrátili sme sa ku konzultáciám v trojici a spoločnému jedálnemu lístku. Dievčatá začali opäť spolu ráno na lačno behávať, v lete chodili plávať a na bicykloch prebrázdili široké okolie. Stretávali sme sa čoraz zriedkavejšie, lebo si už vedeli svoje stravovanie i pohyb korigovať samé. Minulý týždeň sme sa stretli po pol roku a mohla som na nich od radosti oči nechať. Obe šťastne vysmiate mali na sebe letné šatočky konfekčnej veľkosti 38 :-)

Gabriela Sabolová

Gabriela Sabolová

Ponúkam pomoc pri hľadaní vlastného stravovacieho štýlu, ktorý vyrieši nielen vaše zdravotné problémy, ale umožní vám aj žiť vaše sny.