Post

O Melánii, Gwyneth Paltrow a motivácii

Odkedy sa pamätám, teta Melánia voňala vanilkovým cukrom a vo vrecku jej bodkovanej zástery bývali ukryté medvedie labky, linecké kolieska či kúsky medovníka. Jej náručie bolo útočiskom pre všetky deti z ulice, možno aj preto, že vlastné potomstvo jej dopriate nebolo. Bez jej zákuskov sa v mestečku neobišli žiadne krstiny, svadba či kar. Viac ako tridsať rokov takmer denne pekávala v malej kuchynke s elektrickou rúrou a do biela vydrhnutým dubovým stolom. Bez elektrického šľahača či mixéra - všetky cestá a krémy miešala drevenými vareškami. Nikdy jej nič nepadlo zaťažko, neodmietla žiadnu prosbu či objednávku. Možno aj preto si začiatkom minulej jari málokto v mestečku všimol, že s Melániou nie je niečo v poriadku. Nápadné bolo, že pochudla, pobledla, ľahko sa zadýchala a akoby stratila chuť do života...

Ak sa teta Melánia v živote niečoho bála, boli a sú to nemocnice. A tak sme sa dohodli na kompromise - odviezla som ju z mestečka k nám do veľkého mesta, ubytovala v našej dočasne opustenej detskej izbe a postupne ambulantnou formou absolvovala kompletné interné vyšetrenia. Okrem výraznej anémie sa spočiatku nič výnimočné nezistilo. Až koncom týždňa ma prekvapil telefonát lekárky, ktorá vyšetrenia realizovala: „Zdá sa, že vaša teta má celiakiu. Nie je síce veľmi časté diagnostikovať toto ochorenie vo veku 67 rokov, ale protilátky sú pozitívne, tak uvidíme, čo povie biopsia..." Zostala som ako obarená, mysľou mi vírila spleť ťaživých otázok: „Melánia, ktorej sa takmer celý život točil okolo triumvirátu „múka - cukor - vajcia", bude musieť doživotne dodržiavať bezlepkovú diétu? Ako to zvládne?? Prežije to vôbec???"

Nevedala som, ako a kedy načať túto pálčivú tému, no príležitosť sa naskytla ešte v ten večer. Melánia, čítajúc jeden z life stylových časopisov, mi zrazu vraví: „ Predstav si, píšu tu, že Gwyneth Paltrow drží bezlepkovú diétu, hoci nemá celiakiu... vraj to zaručuje jej štíhlosť! No nie je ten svet pomýlený?! Keď susedovie Alžbetke minulý mesiac povedali, že má celiakiu, tri dni preplakala. Nie kvôli chlebu, ale preto, že sa bude musieť navždy vzdať mojich koláčikov. A táto Gwyneth sa dobrovoľne zrieka všetkého, čo je z múky, len aby zostala štíhla... Nuž na toto by mňa nik nenahovoril, hoci včera mi tá milá pani doktorka vravela, že by sa mi ľahšie chodilo, keby ma bolo o 10-15kg menej..."

Chvíľu sme pohovorili o sedemročnej Alžbetke, ktorá má dvoch mladších bratov. Mama sa o tri deti stará sama, za prácou denne dochádza autobusom 30km. Momentálne nevie, ako Alžbetke zabezpečiť bezlepkové obedy - v školskej jedálni ich nepodávajú a dievčatko je ešte príliš malé, aby si hotové jedlo samo ohrievalo. A vtedy sa mi to akosi všetko popropájalo - Alžbetka, Melánia a bezlepková diéta: „Teta, zdá sa, že Alžbetke môžeš pomôcť jedine ty - keď zvládaš piecť pre celé mestečko, vystravovať jedného anjelika s celiakiou bude pre teba hračka. A určite budeš piecť ten najlepší bezlepkový chlieb, aký kedy celiatik ochutnal!"

Melániine belasé oči postupne ožívali vidinou nového projektu: „Keď tak nad tým premýšľam, pri kostole býva rodinka, kde má celiakiu deväťročný Lukáško. Možno by sa tiež potešili, keby nemal len suché obedy." Tak sme postupne prebrali nové možnosti, recepty i potenciálnych stravníkov. Kým sme neskoro večer zhasli svetlo, spýtala sa ma Melánia šibalsky: „Myslíš, že keby som sem-tam ochutnala z tej bezlepkovej váry, aj ja by som schudla ako Gwyneth?"

Na druhý deň Melánia statočne zvládla biopsiu a vrátila sa domov. Do troch dní začala variť bezlepkové obedy pre Alžbetku, neskôr aj pre Lukáša. Keď sa potvrdila jej vlastná celiakia, jednoducho vyhlásila svoju domácnosť za absolútne bezlepkovú zónu a v priebehu mesiaca stúpol počet jej pravidlených stravníkov na pol tucta. Neschudla... ale jej zdravotné ťažkosti ustúpili a opäť je šťastná... veď sa postarala o pokoj v šiestich rodinách...

Gabriela Sabolová

Gabriela Sabolová

Ponúkam pomoc pri hľadaní vlastného stravovacieho štýlu, ktorý vyrieši nielen vaše zdravotné problémy, ale umožní vám aj žiť vaše sny.