Post

O Vierke, ktorá schudla celý dom

Prezerám si pár dní staré fotky z Vierkinej svadby a mysľou mi bežia spomienky na naše prvé stretnutie... a zrazu si uvedomím, že v jej rodine je celkom 5 ľudí, ktorí dokopy schudli viac ako 150 kilogramov...

„Minulý týždeň som mala osemnásť, môžem teda prísť k Vám sama, však?“ – to bola prvá veta, ktorú mi adresovala Vierka v telefóne. Súhlasila som, dúfajúc, že je za tým iba jej túžba po samostatnosti. Prichádza odhodlane, strach ukrytý na dne duše – prekrásne blond dlhé husté vlnité vlasy, veľké modré oči a hmotnosť atakujúca trojcifernú hranicu. Prvorodená dcéra a jediná vnučka žijúca v malinkej obci v dvojgeneračnom dome s mladším bratom, rodičmi a prarodičmi z maminej strany. „V našom dome sme všetci tuční, vlastne len brat je o čosi chudší ako ja“ vraví Vierka a na dôkaz vyťahuje z tašky zopár fotografií. Na všetkých je rodina zachytená pri oslavách, sediac za stolom plným jedla. Je vidieť, že obe deti boli od detstva výrazne bacuľatejšie ako ich rovesníci. Odhadujem, že dospelí majú od 120 do 150kg.

„Starká vraví, že je to genetika. Myslíte, že existuje šanca, že by som ja raz mohla byť štíhla?“ Na túto otázku odpovedám úprimne a pravdivo, že schudnúť a zostať štíhly môže úplne každý človek, ktorý je ochotný natrvalo zmeniť svoje stravovacie návyky. Čo je však pre mňa v tomto okamihu veľká neznáma, je Vierkina vnútorná sila a odhodlanie postaviť sa proti celej svojej rodine v tak citlivej otázke, akou je jedlo.

Vierka je mojou pozitívnou odpoveďou jednoznačne nadšená a hneď sa dožaduje svojho stravovacieho plánu - sľubuje, že ho na 100% dodrží. Súhlasí, že si bude sama pripravovať všetko jedlo a nosiť si do školy svoje vlastné obedy. Vie už čo-to uvariť a je ochotná sa mnohé naučiť. S čím však vôbec neráta je postoj jej rodiny. S obavou v srdci sa s ňou lúčim a pýtam sa v duchu sama seba, či toto odhodlané žieňa ešte vôbec niekedy uvidím...

A veru, vídavali sme sa s Vierkou vcelku pravidelne nasledujúce tri roky. Ona schudla úžasných 44 kíl a ja som sa naučila mnoho o tom, ako všakovak sa môže prejavovať láska rodičov k svojim vlastným deťom...

Začiatky Vierkinho chudnutia boli viac ako dramatické. Rodičia jej snahu zmeniť svoje stravovanie zmietli zo stola spolu s vytlačeným stravovacím plánom. Dlhoročný rodinný argument - „je to celé úplne zbytočné, lebo to všetko je genetika...“ - Vierka nekomentovala, verila, že prvé stratené kilogramy ich presvedčia. No mýlila sa...

Tešili sme sa spolu s Vierkou nesmierne, keď sa jej hmotnosť prehupla pod 90kg, no zároveň sme museli riešiť problém, ako zostaviť jej jedálniček tak, aby neminula na svoju stravu viac ako 3€ denne. Rodičia jej totiž odmietli v rámci rodinných nákupov kúpiť akékoľvek potraviny, ktoré oni sami nekonzumovali. Nerobilo im síce problém naplniť nákupný vozík sladenými nápojmi, čipsami, čokoládou a sladkým pečivom, no obyčajný biely jogurt sa im už do vozíka ani do rozpočtu nezmestil. Mali sme šťastie, že sa to stalo začiatkom leta a Vierka mala prístup k zelenine v rodinnej záhrade. Všetko, čo v záhrade nenašla, si však kupovala zo svojho vreckového... Neraz sa však stalo, že jej takto kúpené jedlo zmizlo z chladničky a nebolo toho, kto by sa k tomu priznal...

No ako to už býva, každá kríza prinesie aj nového spojenca – dedko začal Vierku potajme obdarúvať – takmer denne jej strčil niečo jedlé do dlane - či už za hrsť vlašských orechov alebo pár syrových korbáčikov... a nikdy to nebolo niečo také, čo by Vierka nemala vo svojom aktuálnom jedálničku. Dedko vážil v tom čase čosi vyše 130kg a už rok bol čakateľom na výmenu oboch kolenných kĺbov. Hoci mal neustále bolesti, odmietli ho operovať, pokiaľ sa jeho hmotnosť nezníži aspoň o 30kg.

V to leto sa dedko začal sťažovať na žalúdok – že ho bolí po každom jedle, že v noci spávať nemôže pre tlak v bruchu. Rodina ho tlačila k návšteve gastroenterológa, no dedko sa zaťal a jediné, čo zjedol, bola zeleninová polievka alebo kurací vývar. Vravel, že iba to mu strávi a nič viac mu k šťastiu nechýba. Babičke neostávalo iné, iba mu denne variť polievky... a dedko sa s nimi veľmi rád podelil s Vierkou :-)

Okolo Vianoc sa už Vierkina hmotnosť začínala sedmičkou a dedkovi stanovili dátum operácie prvého kolena. Naďalej si obaja vychutnávali spoločné polievky a znášali posmešky i zádrapky ostatných členov rodiny. Po trojkráľovom obede schvátili Vierkinu mamu (164cm/146kg) nesmierne kruté bolesti v bruchu vystreľujúce do chrbta. S akútnou pankreatitídou bola viac ako týždeň hospitalizovaná, domov sa vrátila s dlhým zoznamom zakázaných jedál a s jednoznačným odporúčaním výrazne schudnúť. Už od prvých dní pobytu v domácom liečení sa zeleninová polievka stala jej novým obľúbeným jedlom.

Vierkin brat Mišo bol na rozdiel od svojej sestry tmavooký a tmavovlasý. Hoci múdry a šikovný, pre svoju obezitu (174cm/105kg) však často býval terčom posmechu. K svojím sedemnástym narodeninám dostal od Vierky netypický darček – doviedla ho na naše stretnutie, kde som mu pripravila jedálniček prispôsobený jeho chuti a životnému štýlu. Nikdy viac som osobne Miša nevidela, iba z Vierkinho rozprávania viem, že na tom jednom jedinom jedálničku vydržal takmer 18 mesiacov a schudol 35kg.

Na oslave svojich 20tych narodenín mala už Vierka šaty konfekčnej veľkosti 38 a bola zaľúbená až po uši. Vyvolený jej srdca je šikovný mladý muž, ktorému v detstve vstúpil do života diabetes 1.typu. Svoj život s inzulínom zvláda perfektne aj vďaka tomu, že si všetko jedlo varí sám. S Vierkou sú si navzájom veľkou oporou aj čo sa týka prístupu k jedlu – oba majú totiž skúsenosť, že na jedle vskutku záleží.

Rok boli zasnúbení, pred týždňom sa vzali – Vierka s hmotnosťou 55kg. Vierkini rodičia zobrali ich svadbu ako výzvu schudnúť – prestali jesť chlieb a pečivo, vynechali cukor v akejkoľvek podobe a podarilo sa im schudnúť dokopy takmer 50 kíl, verme, že už navždy :-)

Gabriela Sabolová

Gabriela Sabolová

Ponúkam pomoc pri hľadaní vlastného stravovacieho štýlu, ktorý vyrieši nielen vaše zdravotné problémy, ale umožní vám aj žiť vaše sny.