Post

O Samanthe, ktorá milovala Semtex

Samantha vyzerá, ako by z oka vypadla Keire Knightley v reklame na parfum Chanel Coco Madmoiselle. Nemá však motorku a vcelku disciplinovane študuje priemyselný dizajn. Počas semestra ju stretávam každé ráno v malých potravinách na rohu našej ulice. Ešte v polospánku si kupuje svoju osvedčenú trojkombináciu - banán, čokoládový croissant a Semtex. Kúsok cesty máme spoločný a tak z času na čas prehodíme slovko dve. Cez skúškové obdobie sa vídavame len sporadicky, v dňoch, keď ide na skúšku. Vtedy je jej ranný nákup skromnejší - dva Semtexy a nič iné...

Semtex, Red Bull, UP, MAXX, Hell, Monster, Tiger, Crazy Wolf či Power Drink - energetické nápoje bežne dostupné na našom trhu najčastejšie v štvrť či pollitrových plechovkách. Stali sa v ostatnom čase takmer imidžovým doplnkom študentov a mladých ľudí. Mnohým nahrádzajú raňajky, zdá sa, že ich konzumácia je absolútne nevyhnutná pred akoukoľvek písomkou či skúškou a v žiadnom prípade nesmú chýbať na poriadnej žúrke... aký zázrak sa to vlastne skrýva v tých pestrofarebných plechovkách a PET fľaškách?

Ak by sme mali veriť reklame, cielene zameranej na konzumentov vo veku 15 - 35 rokov, slúžia energetické nápoje na „...energetické osvieženie organizmu a regeneráciu telesných a duševných síl" alebo „...podporujú koncentráciu a mobilizujú aktívne reakcie organizmu". Ak by sme si zobrali na pomoc lupu a pozorne prečítali a porovnali ich zloženie, prišli by sme k záveru, že hoci sa jednotlivé energetické nápoje líšia svojou sýtenosťou, farebnosťou a chuťou, v podstate ide stále o to isté: v 250ml vody rozpustíme 25-30g cukru (7-8 kociek), pridáme 80mg kofeínu (toľko obsahuje šálka kávy) a týmto sladkým kofeínovým roztokom zapijeme tri tabletky B-komplexu...

... že ste čakali viac? Nuž spravidla sa do energetických nápojov pridáva aj taurín (aminokyselina bežne sa vyskytujúca v ľudskom organizme), ktorá odďaľuje pocit únavy a podporuje prekrvovanie mozgu. V niektorch je karnitín, ktorý podporuje spaľovanie tukov. Dostupné sú aj energetické nápoje s vitmínom C a údajným obsahom ďalších stimulantov - guarany, ginka, výťažkov z koreňa žen-šeň či tropického ovocia acaí, ale množstvo a kvalita týchto substancií nie sú vzhľadom k cene nápojov také, aby mohli výrazne pozitívne stimulovať organizmus svojho konzumenta. Na druhej strane diskutabilné a zastrené rúškom tajomstva je množstvo potravinových aditív (farbív a ochucovadiel), ktoré musia byť do týchto nápojov pridávané, aby získali svoju „špecifickú chuť".

Konzument si kupuje energetický nápoj zrejme vo viere, že mu „dodá energiu". Energetická hodnota vyššie spomínaných nápojov je približne 500 kJ /250ml, štvrťlitrová plechovka teda dodá organizmu energiu v hodnote jedného bieleho jogurtu s obsahom 3,5% tuku. Zatiaľčo energetická hodnota jogurtu spočíva v kvalitných bielkovinách, tukoch a minime sacharidov, energia energetických nápojov je ukrytá výlučne v jednoduchých cukroch (glukóze a fruktóze). Jednorázové vypitie roztoku 30g cukru prudko zvýši koncentráciu glukózy v krvi- nastane hyperglykémia, ktorú v krátkom čase vystrieda hypoglykémia. Človek sa polhodiny cíti schopný vyriešiť všetky problémy ľudstva, potom sa stáva sám sebe problémom. V podstate, ak je niekto ochotný zaplatiť za 80mg kofeínu, sedem kociek cukru a 3 B-komplexy od pol eura do dvoch eur, je to jeho vec. Čo sa však stane, ak to človek s konzumáciou energy drinkov preženie? Koľko plechoviek je tak akurát, koľko je už príliš?? Ako dlho možno bez ťažkostí fičať na tejto cool novinke??? Toto ešte nik spoľahlivo nepreskúmal, no terajší konzumenti vlastne dobrovoľne pôsobia ako experimentále objekty.

Včera ráno som stretla v obchode Samanthu a takmer som sa zľakla. Ani zďaleka nepripomínala Keiru - tvár strhaná, vlasy neupravené, pod očami tmavé kruhy. Ruky sa jej neovládateľne triasli, keď lovila v peňaženke centy na ranný nákup. Pred obchodom sa mi zverila so svojou mizériou: Týždeň sa učila na včerajšiu ťažkú skúšku od rána do večera. Posledné dni pridala aj učenie v noci. Jesť jej ani veľmi nechutilo, postačili denne tri či štyri plechovky obľúbeného Semtexu, ktorý jej dodával bdelosť. Okrem toho sem tam káva na zahriatie.... Noc pred skúškou nemohla už vôbec spať. Nad ránom ju prepadla neskutočná úzkosť a triaška, spolubývajúca ju nasilu dotiahla na skúšku. Z testu si nič nepamätá, nedokázala sa sústrediť ani na prečítanie zadania. Aj dnes sa cíti mizerne, stále je jej zima a trasú sa jej ruky... „Myslíte, že som to s tým Semtexom prehnala?" pýta sa ma skrúšene.

Gabriela Sabolová

Gabriela Sabolová

Ponúkam pomoc pri hľadaní vlastného stravovacieho štýlu, ktorý vyrieši nielen vaše zdravotné problémy, ale umožní vám aj žiť vaše sny.