Moja letisková známosť menom Matilda

02.10.2011 11:53

Stretli sme sa na bruselskom letisku v jedno skoré septembrové ráno roku 2010. Cez plece mala prehodenú štýlovú kabelku, obklopovala ju vôňa luxusného parfumu a v ruke držala veľký pohár s logom Starbucks. Prvýkrát sa nám stretli pohľady na pohyblivom páse vedúcom odletovou halou - ona sŕkala cez slamku svoju kávu a ja svoju čerstvo vytlačenú pomarančovú šťavu...  

... sotva som sa v lietadle usadila na svojom sedadle, na vedľajšom s miernym žuchnutím pristála povedomá kabelka. Zodvihla som oči a pohľady sa nám stretli po druhýkrát ... usmiala sa a poznamenala: „Všimla som si váš cestovný pas, môžeme sa zhovárať po slovensky, rada by som si oddýchla od všetkých tých cudzích jazykov".

Počas nasledujúcej polhodinky som sa dozvedala, že Matilda je Slovenka žijúca viac ako dvadsať rokov v zahraničí. Pracovné i osobné vzťahy ju zaviali do rozličných krajín Európy, má rozbehnutú skvelú kariéru, no vo chvíľach voľna sa rada vracia na Slovensko, kde v rodnej dedinke plánuje investovať do stavby ekologického domu.

Náš rozhovor prerušila letuška roznášajúca v rámci občerstvenia úhľadne zabalené kusy koláča. Ja som ponuku s úsmevom odmietla, Matilda si ten svoj s potešením vzala. Držiac koláč v ruke, otočila sa ku mne a povedala: „Viete, ja neviem odolať sladkému, aj sa nenávidím za to, ako vyzerám..." - ostýchavo ukázala na svojich 80kg zahalených v dlhom saku veľkosti 46 - „...ale nemôžem si pomôcť, keď som v strese, zjem len tak mimochodom aj celú tabuľku čokolády... vlastne o tom som sa s vami chcela zhovárať... už keď som vás uvidela takú štíhlu na letisku s tou šťavou v ruke..."

A tak sme sa po zvyšok cesty s Matildou zhovárali o tom, že človek skutočne môže byť závislý na konzumácii cukru. Keď totiž zjeme potravinu obsahujúcu cukor, pankreas vylúči inzulín, ktorý okrem iného podporí v mozgu tvorbu serotonínu, známeho ako hormón šťastia a dobrej nálady. A keďže človek sa vo všeobecnosti lepšie cíti, keď je šťastný, veľmi ľahko a rýchlo si zvykne na to, že koláč, keksík alebo kúsok čokolády mu ju prinesie. Z príležitostného „čokoládového úletu" pred menštruáciou sa nebadane stane každodenný návyk a následky v podobe nadváhy až obezity na seba nedajú dlho čakať...

Pre Matildu bolo úľavou zistenie, že tak ako u iných závislostí, aj tu riešenie existuje - zabezpečiť pre mozog tvorbu serotonínu inak, ako konzumáciou cukru. Navrhla som jej niekoľko možností a ona si ich všetky naťukala do svojho iPodu. Keď sme si na pražskom letisku vymenili vizitky, sľúbila, že sa mi určite ozve. Včera som našla vo svojej e-mailovej schránke správu, ktorá mala v predmete uvedené „Vaša letisková známosť menom Matilda". V prílohe boli dve fotografie - na jednej bola Matilda v dlhom voľnom saku vážiaca 82kg, na druhej, s dátumom 23.09.2011, sa usmievala 65kg vážiaca Matilda v kvetovaných letných šatách.

Späť