Stačí jeden gram denne

07.10.2011 12:43

Paulínku som prvý raz videla nahú na jar minulého roku, keď mala asi tri mesiace. Raz podvečer ju k nám priniesla jej zúfalá babička. Vyzliekla ju a v rozpakoch vybalila z jednorazovej plienky...

...dievčatko malo pokožku v celej „plienkovej oblasti" mimoriadne začervenanú a zapálenú. Babička vysvetľovala, že skúsili už všetko - časté prebaľovanie, umývanie, mastičky, krémy a olejčeky, ale Paulínka je stále rovnako zaparená, svrbí ju to, nevie spávať, pri dojčení je nepokojná. Pri rozhovore som sa dozvedela, že matka dievčatka už od detstva trpí atopickým ekzémom. Bolo zrejmé, že v jej organizme je nedostatok určitých mastných kyselín. Tento nedostatok sa často prejavuje aj u dojčiat týchto matiek - zle hojacimi sa zapareniami a ekzémami. Moja rada bola vcelku jednoduchá: "Nech mamička užíva denne jeden gram pupalkového oleja v tobolkách - zlepší sa stav jej pokožky a prostredníctvom materského mlieka sa vylieči aj Paulínkin zadoček". Paulínku som opäť videla nahú toto leto na kúpalisku. Bezstarostne otŕčala slniečku svoj zamatovo hebký zadoček...

Viktorove ruky som si všimla na medzinárodnej konferencii vo Vysokých Tatrách. Jeho prednáška mala veľký ohlas, vyvolala búrlivú diskusiu, no zdalo sa, že jeho hlavnou starosťou v tom okamihu bolo zbaviť sa úporného svrbenia rúk. Ako náhle odišiel z pódia, vytiahol z vrecka saka tubu s krémom a namastil si ich.

Večer sme sa stretli na raute pri barovom pulte a dali sme sa do reči. Bol vcelku rozhľadený  v oblasti prírodných vied a tak som nasmerovala náš rozhovor k tomu, že niektoré zložky tukov tzv. esenciálne mastné kyseliny musí človek po celý život prijímať vo svojej strave, nakoľko náš organizmus si ich nedokáže vyrobiť. Nedostatok týchto kyselín má za následok celý rad rôznorodých symptómov. Napr. chýbajúca kyselina gama-linolénová sa prejavuje okrem iného aj tým, že pokožka je omnoho náchylnejšia na vznik dermatitíd a ekzémov. "Myslíte, že aj mne chýba nejaká tá kyselina?" - spýtal sa Viktor s pohľadom upretým na svoje vysušené, popraskané a sčervenané ruky. "Zrejme áno, skúste užívať denne jeden gram pupalkového oleja v tobolkách a uvidíte...."

Stretli sme sa po rokoch náhodne v Bratislave. Prvý mi podal ruku a s úsmevom podotkol: "Neviem, či poďakovať vám alebo pupalke, ale funguje to perfektne .... "

Späť