Post

O Zlatici, ktorej detox vôbec nepomohol

Päťdesiatročná Zlatica je vedúcou bankovej pobočky. Od istej doby sa jej kedykoľvek počas dňa zjavia na tvári veľké červené fľaky, ktoré sú na dotyk horúce a príšerne svrbia. Niektorí klienti sa tvária, že si nič nevšimli, iní na ňu zízajú ako na prírodný úkaz.

Zlatica bezmocne trpí. Nezaberajú krémy, ktoré jej predpísala kožná lekárka, ani fytoestrogény, ktoré si kúpila na odporúčanie kamarátky. Navštívi liečiteľa, ktorý jej navrhuje desaťdňový detox - Zlatica môže konzumovať iba citrusové ovocie a acidofilné mlieko. Zlatica sa odhodlane pustí do očisty svojho organizmu... svrbiacich fľakov je však čoraz viac a z tváre sa nezadržateľne šíria na hrudník...

Tridsaťročný Martin je skvelým kuchárom vo vychytenom štvorhviezdičkovom hoteli. Nechýbalo však veľa a bol by prišiel o svoju milovanú prácu. Jeho trápenie sa začalo koncom leta, keď to na jednej grilovačke riadne prehnal s konzumáciou rýb a červeného vína. Nielen že sa jeho žalúdok po tri dni vzpieral udržať v sebe akúkoľvek potravu, intenzívne ho bolelo celé telo a to tak, že „ho boleli ešte aj kosti zvnútra“. Martin jedol celý ďalší týždeň iba ryžu a ťažkosti úplne ustúpili. Rodičia mu cez víkend doniesli zo záhrady úžasnú úrodu paradajok a hrniec voňavého leča. Martin lečo ochutnal sprvu iba váhavo, no keď videl, že žalúdok neprotestuje, s chuťou sa najedol. Zvyšok leča odložil do chladničky a pochutnával si na ňom ešte ďalšie dva dni. Na tretie ráno ho zobudilo úporné svrbenie rúk – mal ich posiate mokvavými svrbiacimi pľuzgiermi, ktoré si počas spánku rozškriabal do krvi. Bolo jasné, že s takýmito rukami nemôže ani len pomyslieť na varenie pre hotelových hostí...

Dvadsaťročná Monika je šikovná kaderníčka. Od puberty je v pravidelnom kontakte so svojou kožnou lekárkou, nakoľko ju obťažujú svrbivé vyrážky putujúce po celej tvári. Dlhodobo navštevuje aj gastroenterológa kvôli pretrvávajúcim bolestiam brucha a kardiológa (náhodne sa vyskytujúce búšenie srdca z nevyspytateľných príčin). Monika je chudučká a tak jej obvodná lekárka pri poslednej návšteve v dobrej viere odporúčala pribrať. Dohodli sa, že začnú sýtymi raňajkami – do jogurtu si treba každé ráno pridať ovsené vločky, hrozienka a orechy. Monika poslúchla... o tri dni sa posiata vyrážkami zvíjala v kŕčoch na dlážke v kúpeľni...

Traja ľudia rozličného veku a pohlavia, tri príbehy o tom, ako potraviny všeobecne považované za zdraviu prospešné, náhle zhoršili ich už aj tak neutešený zdravotný stav. Spoločný menovateľ všetkých ich ťažkostí bol histamín – obsiahnutý v citrusovom ovocí, fermentovaných mliečnych výrobkoch, paradajkách, rybách, orechoch, mäsových výrobkoch, chlebe, čokoláde... Histamínovou intoleranciou trpí čoraz viac detí i dospelých, nezriedka sa vyskytuje spolu s celiakiou alebo s potravinovou alergiou. Prejavy histamínovej intolerancie môžu byť nesmierne rôznorodé:

*červené opuchnuté svrbiace fľaky najčastejšie na tvári, opuch pier a jazyka, rozličné vyrážky

*úporné kýchanie, neustále smrkanie, sťažené dýchanie podobné astmatickému záchvatu

*zrýchlená činnosť srdca, poruchy srdcového rytmu

*bolesti brucha sprevádzané kŕčmi, hnačky, pálenie záhy.

Ak vás dlhodobo trápi niektorý z vyššie uvedených príznakov a chcete svojpomocne zistiť, či aj vy nepatríte k „histaminikom“, skúste aspoň tri dní konzumovať iba ryžu, ryžové chlebíky, ryžové cestoviny, maslo, kuracie alebo morčacie mäso, mrkvu, hrášok, hlávkový šalát, jablko, hrozno a banán (potraviny s veľmi nízkym obsahom histamínu). Ak sa vaše ťažkosti zmiernia, je veľká šanca, že ste objavili svoju cestu k uzdraveniu skrze diétu zostavenú z nízko histamínových potravín.

Nie je to celkom jednoduché, dobrá správa však je, že okrem už vyššie spomínaných príznakov vymiznú u disciplinovaných histaminikov aj migrény a nespavovsť, u mladých žien dochádza k normalizácii menštruačného cyklu a často otehotnejú aj tie, ktoré boli považované za neplodné či opakovane potratili.

Gabriela Sabolová

Gabriela Sabolová

Ponúkam pomoc pri hľadaní vlastného stravovacieho štýlu, ktorý vyrieši nielen vaše zdravotné problémy, ale umožní vám aj žiť vaše sny.