Zdravie ukryté v naklíčených semenách

23.02.2012 18:09

Nie je to náhoda, že práve v predjarí šarapatí v mnohých rodinách chrípka, angína či prechladnutie. Ľudský organizmus je už v tomto období oslabený a vyčerpaný nielen dlhotrvajúcim sychravým počasím, ale aj nedostatkom čerstvých potravín, ktoré sú zdrojom vitamínov, minerálov a enzýmov v ich prirodzenej forme. Preto je to ideálny čas na zmenu stravovacích návykov, kedy namiesto ťažko stráviteľných mastných a sladkých jedál venujeme viac pozornosti šalátom z čerstvej zeleniny a ovocia. Môžeme sa pokúsiť aj o založenie domácej „klíčko-záhradky“, v ktorej si za lacný peniaz a s minimálnym úsilím dopestujeme vlastné zásoby životodarných potravín.

V dávnych dobách, keď ešte ľudia ani nechyrovali o liekoch a lekárňach, pripravovali si na jar často nápoj, ktorý by sa v súčasnosti zrejme veľmi dobre predával pod značkou „Zázračný elixír“. Pšenicu, ktorá im s príchodom vlhkejšieho a teplejšieho jarného počasia začala v komore klíčiť, umyli, rozdrvili v drevenej nádobe a zaliali vodou. Premiešali, preliali cez husté plátno a elixír bol na svete. Píjavali ho deti, chorľaví a slabí členovia rodiny a všetkým dokázal vysokým obsahom enzýmov a vitamínov prinavrátiť zdravie a elán.

My si dnes môžeme pomôcť vyspelou bielou technikou – naklíčenú pšenicu vložíme do mixéra a zalejeme takým množstvom vody, aby sa zmes dala zmixovať. Mixujeme približne 30 sekúnd. Obsah mixéra prelejeme cez husté sito. Získanú tekutinu dochutíme medom a citrónovou šťavou a ihneď podávame ako nápoj s veľmi vysokým obsahom výživných látok. Klíčkový extrakt môžeme uchovávať približne jeden deň aj v chladničke, ale tu treba mať na pamäti, že čím dlhšia doba uplynie od jeho prípravy, tým menej enzýmov a vitamínov sa v ňom nachádza. Tuhý podiel, ktorý sa zachytil v site môžeme pridať do polievok, nákypov, placiek či plniek.Inou zdravie utužujúcou obyčajou našich predkov bolo pečenie koláčov z naklíčenej pšenice najmä v predveľkonočnom pôstnom období.

Naklíčené obilie namáhavo drvili vo veľkých mažiaroch, no my si dnes môžeme prácu uľahčiť. Naklíčenú pšenicu dôkladne rozomelieme na mäsovom mlynčeku. Vzniknutú hmotu zahustíme celozrnnou múkou natoľko, aby sme získali cesto podobnej konzistencie, ako keď pripravujeme zemiakovú haruľu. Cesto môžeme piecť vcelku na vymastenom plechu, alebo z neho formovať placky veľké ako dlaň a tie potom piecť na olejom potretej panvici. Pre maškrtné jazýčky možno do cesta pridať nasekané hrozienka. Kalkýše sa kedysi podávali ako výživné pôstne jedlo doplnené kyslým mliekom. V súčasnosti sú tieto celozrnné placky bohaté okrem iného i na vlákninu vítaným spestrením nášho jedálneho lístka.

Ak pravidelne konzumujeme obilniny a strukoviny, možno sa nám zdá zbytočné investovať energiu do ich nakličovania. Medzi uvarenou a naklíčenou strukovinou je však veľmi veľký rozdiel. V semene, ktoré klíči, dochádza najprv k značnému zväčšeniu množstva enzýmov. Tie potom štiepia ťažšie stráviteľné bielkoviny na ľahko stráviteľné peptidy. Zložité sacharidy sa rozkladajú na ich jednoduchšie formy, výrazne stúpa množstvo vitamínov. Jednoducho povedané, naklíčené semienko je dokonale pripravené na to, že z neho vyrastie napr. dva metre vysoká rastlina, na ktorej sa urodí šesť klasov kukurice.

Najcennejšou vlastnosťou klíčkov je značný obsah enzýmov a vitamínov, ktoré sa varením ničia. Preto by sme ich mali jesť pokiaľ možno vždy surové. Výnimku tvorí iba fazuľa a sója, ktorých klíčky treba pred konzumáciou krátko povariť. Naklíčené semená môžeme uchovávať aj v chladničke - ak ich dva razy do dňa prepláchneme vodou, vydržia 5-7 dní. Najviac vitálnych látok však získame konzumáciou čerstvo naklíčených semien. Semená, ktoré chceme nakličovať by nemali byť staršie ako 1-2 roky a nikdy nesmú byť chemicky ošetrované teda morené. Kupujeme preto vždy len čerstvé semená určené na potravinárske účely.

Po technickej stránke je nakličovanie semien veľmi jednoduché. Klíčky väčších semien ( fazule, šošovice, mungo, hrachu, sóje, cíceru, slnečnice, pšenice, tekvice) pestujeme v bežných fľašiach na zaváranie. Za hrsť semien vsypeme do vopred vysterilizovanej fľaše, zalejeme studenou vodou a necháme namočené 8-12 hodín ( cez noc). Ráno fľašu prikryjeme kúskom širšieho obväzu, ktorý prichytíme gumičkou okolo hrdla fľaše. Fľašu potom obrátime nad kuchynským drezom hore dnom a počkáme, kým všetka voda nevytečie. (Vodu z preplachovania klíčiacich semien môžeme použiť na polievanie izbových alebo balkónových kvetín). Cez obväz napustíme do fľaše čerstvú vodu, jemným potrasením semená premiešame a opäť scedíme. Fľašu necháme stáť na mieste, kde priamo nesvieti slnko a teplota je okolo 20° C. Ideálny je nie veľmi frekventovaný kútik na kuchynskej linke.

Klíčiace semená preplachujeme 2-3-krát denne. Keď klíček dosiahne veľkosť materského semena, je najvhodnejší čas na jeho konzumáciu. Konzumuje sa vždy celé naklíčené zrnko aj s klíčkom. Naklíčené semená môžu byť chutným chrumkavým spestrením šalátov, zeleninových zmesí, rizota alebo polievky. Mnoho ľudí si obľúbilo napríklad chlieb s maslom posypaný naklíčenou šošovicou alebo kvasnicovú nátierku s mungo klíčkami.

Drobné semená (žerucha, lucerna, proso/nelúpané pšeno/, nelúpaná pohánka) nakličujeme na tácke alebo tanieri, na ktoré položíme dve–tri vrstvy dôkladne navlhčených papierových obrúskov alebo hrubšiu vrstvu mokrej vaty. Semená rovnomerne rozsypeme po celej ploche a viac ráz denne ich pokropíme vodou do takej miery, aby bola vlhká. Odmenou za tú trošku námahy nám budú chrumkavé klíčky, ktoré dodajú aj tej najjednoduchšej polievke či šalátu nezabudnuteľnú príchuť. Lucernu a žeruchu necháme klíčiť 5-7 dní, ostatným semenám postačia 2-3 dni. Naklíčenú lucernu konzumujeme vcelku aj so semienkami zatiaľ čo naklíčenú žeruchu striháme nožnicami podobne ako pažítku.

Pre tých, ktorí by si radi pochutnali na chrumkavých klíčkoch, ale nemajú čas alebo chuť investovať energiu do ich vlastnoručnej prípravy, je tu dobrá správa – výrobcovia potravín zareagovali na dopyt spotrebiteľov po zdraviu prospešných potravinách a začali dodávať do obchodnej siete hotové naklíčené semená (pšenica, mungo, šošovica, sója, lucerna) a to buď jednotlivo alebo v zmesi. Vo viacerých super a hypermarketoch ich ponúkajú v chladiacich pultoch s ovocím a zeleninou.

Pri kúpe hotových naklíčených semien sa odporúča hneď po príchode domov ich vybrať z obalu (zvyčajne je to polystyrénová tácka prekrytá priehľadnou fóliou), vložiť do sitka a prepláchnuť ich dôkladne vodou. Naklíčené semená môžeme nechať hodinku či dve namočené vo vode, potom sú už pripravené na priamu konzumáciu. V prípade, že ich necháme ešte uložené v chladničke, je dôležité pravidelne ich preplachovať.

Späť