Zbaví vás detox kíl navyše alebo vám pridá vrásky?

08.01.2014 16:07

Možno sa aj u vás na Štedrý deň celá rodiny postí, možno sa aj vy štyridsať dní  pred Veľkou nocou zdržiavate konzumácie mäsa. Pôst je pevne ukotvený v každom veľkom svetovom náboženstve – moslimovia sa postia počas Ramadánu, Židia v Deň zmierenia "Jom kipur", hinduisti dvakrát v každom mesiaci (Ekadashi). Bez ohľadu na náboženskú príslušnosť, postiaci sa človek dáva týmto počinom najavo oddanosť svojmu náboženstvu.

Ako je to potom s detoxikáciou, ktorá sa momentálne skloňuje v médiách, vo fitnes centrách, pri firemných kopírkach i kaviarenských stolíkoch? Je to akýsi moderný druh pôstu?

Alebo detoxikujú iba prívrženci alternatívnej medicíny? Je to vôbec bezpečné? Dá sa takto schudnúť? Alebo je to iba hladovanie s neistým výsledkom?

Detoxikácia je proces, pri ktorom sa z organizmu človeka vylúčia látky, ktoré doň prirodzene nepatria. Najjednoduchšou formou detoxikácie je taká úprava stravy, ktorá uľahčí trávenie a následné vylučovanie. Pre niekoho je detoxom už to, ak na pár dní vynechá zo svojho jedálneho lístka alkohol, kávu a sladkosti. Ďalší detoxikuje konzumáciou výlučne čerstvého ovocia a zeleniny, iný zvolí prísnejšiu formu napr. ryžový detox, kedy sa konzumuje iba ryža a pije voda a zelený čaj. Skúsenejší detoxikátori si trúfnu aj na absolútne vylúčenie tuhej stravy a zopár dní pijú iba vodu a bylinkové čaje

Pýtate sa, či je pre vás detoxikácia vhodná? Odpoveď je jednoznačne ÁNO, ak:

  • dlhodobo trpíte  nespavosťou, únavou, nervozitou či vyčerpanosťou.
  • trápia vás kožné problémy – ekzémy, akné, psoriáza.
  • zápasíte so zápchou a častým prechladnutím.

Zaujíma vás, či je detox cestou k redukcii hmotnosti, odpoveď je opäť jednoznačná: ÁNO Nemožno však očakávať, že dva – tri dni detoxikácie vás zbavia prebytočných desiatich či pätnástich kíl. Môžu však naštartovať proces získavania nových stravovacích návykov, ktoré povedú k bezpečnému a trvalému schudnutiu.

Zaujala vás myšlienka cítiť sa zdravšie a vitálnejšie vďaka hoci len krátkodobej detoxikácii? Hľadáte skupinu podobne zmýšľajúcich ľudí a odborné vedenie?.................

Späť