Blahodárny účinok pôstu

10.01.2013 18:03

RNDr. Gabriela Sabolová, PhD

Pre nás, ľudí žijúcich na začiatku tretieho tisícročia je úplne samozrejmé, že sa pravidelne sprchujeme, umývame si vlasy, čistíme si zuby a vôbec dbáme na čistotu a úpravu svojho zovňajšku. Nepreberné množstvo kozmetických prípravkov nám umožňuje zakryť kruhy pod očami, vyhladiť si vrásky alebo aj napriek vyčerpaniu vyzerať sviežo a oddýchnuto.

Omnoho menšiu pozornosť však venujeme stavu našich vnútorných orgánov. Malo by byť rovnako prirodzené, aby sme v pokojnej atmosfére konzumovali prevažne zdraviu prospešné potraviny, dodržiavali pitný režim a starali sa o pravidelné vyprázdňovanie svojich čriev. Úplne samozrejmé by malo byť pravidelné striedanie práce a odpočinku, ako aj vyhýbanie sa spoločensky tolerovaným drogám – alkoholu a tabaku. Neodmysliteľnou súčasťou takéhoto zdravie uchovávajúceho životného štýlu je pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a pozitívny prístup ku každodenným starostiam.

Málokomu z nás sa však pri dnešnom životnom tempe darí dodržiavať všetky vyššie uvedené rady a odporúčania. Na druhej strane zdraví a vitálni by sme chceli byť všetci. Jednou z možností ako odstrániť z organizmu nadmerné zásoby tukov i nahromadené toxíny je tzv. detoxikácia, ktorá sa najľahšie realizuje prostredníctvom pôstu.

Pod slovom „pôst“ si často predstavujeme deprimujúcu skúsenosť, kedy si človek dobrovoľne alebo nasilu odopiera jedlo. Postiacich sa ľudí nezriedka považujeme za podivínov či náboženských fanatikov. Možno si ani nevieme predstaviť, že by sa niekto mohol z vlastnej iniciatívy zrieknuť jedla a naviac očakávať od tohto počinu pozitívny účinok na svoje vlastné zdravie.

Pôst ako najprirodzenejšiu formu očisty (detoxikácie) ľudského organizmu poznali naši predkovia už dlhé storočia pred našim letopočtom. V pravidelných intervaloch sa postili už starovekí grécki a rímski filozofi i sparťanskí bojovníci. Paracelsus i Hippokrates predpisovali pôst pri poruchách trávenia i kožných chorobách. V súčasnosti odborníci v oblasti výživy znovu objavujú liečivú silu detoxikácie pri prevencii a liečbe mnohých tzv. civilizačných ochorení.

Pôst môže mať rozličnú podobu a tým aj účinok. Najrozšírenejšie a najznámejšie je zrieknutie sa konzumácie mäsa a mäsových výrobkov v predveľkonočnom období. Organizmus si pri bezmäsitom pôste trochu vydýchne, nakoľko nie je neustále zaťažovaný trávením nadmerného množstva bielkovín a tukov. Mnoho z takto sa postiacich ľudí však počas nadchádzajúcich Veľkonočných sviatkov „hravo dobehne zameškané“ a stav ich organizmu je taký istý ako pred pôstom – hypercholesterolémia, hypertenzia a progredujúca ateroskleróza...

Väčší účinok máva tzv. ryžová diéta, pri ktorej si človek jeden až tri dni pochutnáva iba na ryži dochutenej ovocím alebo zeleninou a pije dva až tri litre tekutín denne. Pri tomto „pôste“ sa treba zriecť konzumácie bieleho cukru, tukov, mäsa a mlieka. S ryžovým pôstom majú skúsenosti väčšinou ženy, ktoré ho dodržiavajú zvyčajne v snahe schudnúť. Strata hmotnosti je však len sprievodným javom pôstu. Podstatné je odľahčenie a prečistenie celého organizmu, čo sa navonok prejaví sviežejšou pleťou, lepším trávením a zvýšením celkovej odolnosti organizmu voči ochoreniam.

V pravom slova zmysle je pôst dobrovoľné zrieknutie sa jedla počas jedného alebo viacerých dní, pričom sa veľký dôraz kladie na pravidelný prísun tekutín. Na pitie sú počas pôstu okrem čistej vody vhodné aj prečisťujúce bylinné čaje, zeleninové vývary alebo čerstvo pripravené ovocné a zeleninové šťavy, ktoré je však nevyhnutné riediť vodou v pomere 1:1. Pitný režim je pri postení sa nesmierne dôležitý. Prijímané tekutiny v množstve dva až dva a pol litra totiž umožňujú vylučovanie nahromadených toxínov z organizmu a vyrovnávajú krvný tlak. Zeleninové vývary a čerstvé šťavy sú zdrojom prepotrebných vitamínov a minerálov.

Akonáhle organizmus nedostáva živiny prostredníctvom stravy, začne sa postupne „živiť zvnútra“. To znamená, že sa trávi a odbúrava všetko, čo je v ňom prebytočné a škodlivé. Ako prvé prichádzajú na rad cukry, neskôr tuky. Pôst sa nikdy nedotkne zásob životne dôležitých vitamínov a minerálov. Ľudský organizmus je veľmi múdry a ak dostane príležitosť vo forme pôstu, dokáže veľmi účinne vylúčiť všetko, čo ho zbytočne zaťažuje.

Preventívny jednodňový pôst môže absolvovať v podstate každý zdravý dospelý človek. Medzi nami žije mnoho ľudí, ktorí sa postia napríklad vždy jeden deň v týždni. Na generálnu očistu organizmu možno odporúčať dvakrát do roka týždenný pôst. V prípade akýchkoľvek pochybností je vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý má s pôstom dostatočné skúsenosti.

V zahraničí majú dlhoročnú tradíciu viaceré kliniky alternatívnej medicíny, ktoré ponúkajú pacientom trpiacim rozličnými ochoreniami možnosť absolvovať pod lekárskym dohľadom aj tzv. liečebný pôst. Tento druh pôstu trvá spravidla dlhšie ako pôst preventívny a má svoje špecifické pravidlá v závislosti od daného ochorenia.

Nech už sa rozhodneme postiť jeden, tri či sedem dní, treba sa na vlastnú detoxikáciu pripraviť nielen nákupom vhodných čajov a surovín na prípravu štiav a vývarov. Ideálnym časom na krátky pôst je víkend, kedy nečakáme návštevu. Týždenné pôsty je vhodné praktizovať počas dovolenky alebo v období, keď na nás nedolieha veľké množstvo povinností.

Každému pôstu však musí predchádzať tzv. odľahčovacia fáza, teda jeden alebo dva dni, kedy budeme požívať čoraz menšie porcie ľahko stráviteľných potravín bohatých na vlákninu – ovsené vločky, celozrnný chlieb a ryžu – aby sa uľahčilo následné vyprázdňovanie čreva. Zároveň dbáme na dostatočný prísun tekutín vo forme vody alebo bylinných čajov.

Počas vlastného pôstu striedame pitie čerstvo pripravených zriedených ovocných a zeleninových štiav podľa vlastnej chuti s vývarmi, čajom a vodou. Zjednodušene by sa dalo povedať, že síce nejeme, ale pijeme do sýtosti. Príjemným prekvapením pre postiacich sa býva, že ich čoskoro prestane trápiť hlad. Vyplavovanie toxínov z organizmu môžu krátkodobo sprevádzať bolesti hlavy, vyrážky, zápach z úst alebo závraty ráno po prebudení. Dôležité je nájsť si pri pôste čas na uvoľnenie a regeneráciu síl.

Po ukončení pôstu je nevyhnutné zaradiť jeden alebo dva tzv. preklenovacie dni, kedy postupne začneme prijímať potravu. Ideálne je začať preklenovací deň kúskom jablka, pokračovať pitným režimom a na obed si dopriať malú porciu zeleninovej polievky. Večera už môže zahŕňať aj obilniny s dusenou zeleninou.

Výsledkom pôstu je zregenerovaný organizmus plný energie. Spravidla zmiznú bolesti hlavy a chrbta, ako aj poruchy spánku. Klesne zvýšený cholesterol i hladina cukru v krvi. Pleť sa stane hladšou a napätejšou. V dôsledku prečistenia čriev sa spravidla obnoví prirodzená obranyschopnosť organizmu.

Späť