Autizmus a bezlepková diéta

23.02.2012 18:59

"...za posledné dva týždne sa Domenico budí v noci už len dva-trikrát, cez deň sa nám zväčša darí udržať plienky suché a zdá sa mi, že dokáže dlhšie udržať očný kontakt.... šťastná Giulietta:-)"

Domenico (4) má presnejšie nediagnostikovanú poruchu autistického spektra. Ani jeho, ani jeho mamu Giuliettu (37) som nikdy osobne nestretla. Žijú v Taliansku, komunikujeme v angličtine prostredníctvom e-mailov, náš kontakt sprostredkovali spoloční známi našich známych.

Giulietta sa na mňa obrátila s prosbou o radu. Na nete našla informáciu o tom, že strava zbavená lepku a zároveň kazeínu môže zmierniť niektoré prejavy autizmu (www.nutritionandautism.com). Bola ochotná to skúsiť, chýbali jej však vedomosti a zručnosti, ako to v každodennom živote realizovať. Ako sa mi neskôr zverila, skôr ako do jej života vstúpil Domenico, mala rozbehnutú kariéru v biznise s nehnuteľnosťami a celé jej kulinárske umenie spočívalo v trojkombinácii "káva - špagety - omeleta".

Pre mňa boli informácie uvedené na vyššie spomenutej stránke novinkou, nevedela som k nim nájsť relevantné podporné zdroje. Avšak mala som bohaté skúsenosti so zostavovaním stravovacích plánov v rámci tzv. eliminačných diét (diét, pri ktorých sa niektorá zložka vyskytujúca sa v bežnej strave dôsledne a hlavne dlhodobo vylúči).

Vymenili sme si mnoho e-mailov - potrebovala som spoznať Domenicove stravovacie návyky, potraviny a jedlá, ktoré má rád, ktoré toleruje a ktoré nezje ani náhodou. Giulietta sa naučila čítať zloženie potravín uvedené na etiketách, stala sa expertkou na vyhľadávanie bezlepkových potravín dostupných na talianskom trhu a objavila, že mliečna bielkovina kazeín sa ukrýva nielen v mliečnych výrobkoch, ale aj v chlebe, cukrovinkách a mnohých polotovaroch. Podľa jednoduchých receptov sa rýchlo naučila variť pomerne široké spektrum chutných jedál... Spolu sme zostavili pre Domenica jedálny lístok, ktorý obsahuje dostatok výživných látok potrebných pre jeho rast a vývoj, avšak neobsahuje žiaden lepok ani kazeín.

E-mail uvedený v perexe prišiel po šiestich týždňoch dodržiavania diéty. Šťastná Giulietta je odhodlaná pokračovať, Domenicovi chutí, zdá sa, že zje viac jedla, ako predtým. Na základe tejto (pre mňa zatiaľ jedinej) skúsenosti sa ani náhodou neodvážim tvrdiť, že bezlepkovo-bezkazeínová diéta je univerzálne benefitná v prípade porúch autistického spektra. Tají sa v nej však prísľub ... a je ďalším krásnym potvrdením mojej skúsenosti, že najväčšiu životnú silu treba hľadať na dne sdrca matky...

Späť